Print

Football playoff picture for Western Pennsylvania

Written by Mike White on .

The WPIAL football championships are Saturday, but here is a look at the playoff picture for the entire state of Pennsylvania, courtesy of "The Horse," the Post-Gazette's statistics and schedule know-it-all.

The four WPIAL champs move on to the PIAA quarterfinals the week of Nov. 29-30. Remember, although District 3 is the Harrisburg area, some of their classifications play through the western bracket in the PIAA playoffs.

PIAA CLASS AAAA PLAYOFFS
Western Region
Friday — District 3 Semifinals: Lower Dauphin (11-1) at West Lawn Wilson (12-0), 7 p.m,; Dallastown (10-2) at Cumberland Valley (11-1), 7 p.m.
Saturday — Districts 6-8-9-10 Championship: McDowell (6-5) vs. Mifflin County (6-6) at Mansion Park Stadium, 1 p.m.
Eastern Region
Friday — District 11 Championship: Easton (10-2) at Parkland (11-1), 7 p.m.; District 1 Semifinals: Abington (10-2) at Neshaminy (11-1), 7 p.m.; Perkiomen Valley (10-2) at North Penn (9-3), 7:30 p.m.
 
PIAA CLASS AAA PLAYOFFS
Western Region
Friday — District 3 Semifinals: Conrad Weiser (9-3) at Bishop McDevitt (11-1), 7 p.m.; Cocalico (11-1) at Manheim Central (12-0), 7 p.m.; District 10 Championship: General McLane (9-3) vs. Erie Cathedral Prep (11-0) at Veterans Stadium, Erie, 7 p.m.
Eastern Region
Friday — District 1 Championship: Academy Park (9-2) vs. Glen Mills (9-3) at Ridley, 7 p.m.; First Round: Clearfield (12-0) vs. Jersey Shore (6-6) at DuBois, 7 p.m.; Bethlehem Catholic (8-4) vs. Berwick (12-0) at J. Birney Crum Stadium, Allentown, 7 p.m.
 
PIAA CLASS AA PLAYOFFS
Western Region
Friday — First Round: Chestnut Ridge (9-3) vs. Karns City (11-1) at Northern Bedford, 7 p.m.
Saturday — District 6 Championship: Richland (12-0) vs. Martinsburg Central (10-2) at Mansion Park Stadium, Altoona, 7 p.m.; District 10 Championship: Girard (10-2) vs. Hickory (10-1) at Edinboro University, 1 p.m.
Eastern Region
Friday — District 4 Championship: Troy (10-2) at Danville (10-2), 7 p.m.; First Round: Lake-Lehman (11-1) vs. Catasauqua (11-1) at Kingston, 7 p.m.
Saturday — District 3 Championship: Littlestown (12-0) vs. Berks Catholic (12-0) at Hersheypark Stadium, 6 p.m.
 
PIAA CLASS A PLAYOFFS
Western Region
Friday — District 10 Championship: Lakeview (11-1) vs. Sharpsville (8-4) at Wilmington, 7 p.m.; District 5 Championship: Berlin Brothersvalley (10-1) vs. Tussey Mountain (10-2) at Bedford, 7 p.m.
Saturday — District 9 Championship: Clarion (12-0) vs. Redbank Valley (8-3) at DuBois, 1 p.m.
Eastern Region
Friday — First Round: Schuylkill Haven (9-3) vs. Bristol (9-1) at Blue Mountain, 7 p.m.; Southern Columbia (12-0) vs. Old Forge (11-1) at Shamokin, 7 p.m.
Saturday — District 3 Championship: Steelton-Highspire (10-1) vs. York Catholic (8-3) at Hersheypark Stadium, noon; District 6 Championship: Bishop Guilfoyle (10-2) vs. Homer-Center (11-1) at Mansion Park Stadium, 7 p.m.

Join the conversation:

To report inappropriate comments, abuse and/or repeat offenders, please send an email to socialmedia@post-gazette.com and include a link to the article and a copy of the comment. Your report will be reviewed in a timely manner. Thank you.